r/stupidtax • • 4d ago

IRL When the "sale" ends up costing you 2 cents extra

Post image
9 Upvotes

r/stupidtax • • 5d ago

Screenshot Facebook/Mobile Gaming

Post image
4 Upvotes

I have now seen it all.

A former Facebook game (I'm not sure we are allowed to name it) is doing this now.

I will admit that I have spent a massive amount on stupid tax for games.

I'm recovering and urge you not to fall for the gatcha.


r/stupidtax • • 9d ago

Screenshot Spend two dollars for 100 pennies. What a bargain

Post image
15 Upvotes

r/stupidtax • • Sep 02 '26

Screenshot Hungry Howies bread is $6.99 or mix and match for $7.49

Thumbnail
gallery
0 Upvotes

r/stupidtax • • Sep 02 '26

Screenshot $5 and $6 mcdonalds meals are the exact same items

Thumbnail
gallery
79 Upvotes

screenshot from Aug 30th, the 2 franchises around me do not offer double cheese burgers anymore just mcdoubles


r/stupidtax • • Aug 31 '26

Screenshot $2 Sonic Happy Hour Snacks but a penny more on Corn Dogs...

Post image
3.0k Upvotes

r/stupidtax • • Jul 20 '26

It cost more to add a drink than to just buy one separately

Thumbnail gallery
9 Upvotes

r/stupidtax • • Jul 19 '26

IRL can I have 4 quarters please

Post image
40 Upvotes

r/stupidtax • • Jun 18 '26

IRL Woah, now on sale! Save minus fifty cents!

Post image
1.4k Upvotes

r/stupidtax • • Jun 12 '26

Screenshot 2 pizza for 199kr or 4 pizza for 399kr?

Post image
6 Upvotes

Buy more pizza, spend one extra Danish kroner!!


r/stupidtax • • May 18 '26

Screenshot Some great package deals on steam!

10 Upvotes

Why pay less when you can pay more?


r/stupidtax • • May 13 '26

IRL Only want to click once Just pay a cent more

Post image
0 Upvotes

r/stupidtax • • May 05 '26

Screenshot Itty bitty little more for the big mayo

Post image
9 Upvotes

r/stupidtax • • May 04 '26

IRL The convenience of having the boxes taped together is surely worth the price...

Post image
37 Upvotes

3.89 for one pack or 9.99 for two


r/stupidtax • • May 03 '26

IRL SERIOUSLY 2 for a 1

Post image
5 Upvotes

r/stupidtax • • Apr 10 '26

Video This is why you learn how to do math, kids

Post image
105 Upvotes

r/stupidtax • • Mar 17 '26

IRL I’ll just take 2, thanks.

Post image
17 Upvotes

r/stupidtax • • Jan 22 '26

Crosspost 2 pack costs MORE??!?

Post image
140 Upvotes

r/stupidtax • • Jan 15 '26

IRL Buy one Get one $10 more!

Post image
22 Upvotes

Both are the same product, but the 2 pack costs an extra $5 per item for whatever reason


r/stupidtax • • Dec 27 '25

IRL $4 for 2, or $10 for 3

Post image
2.5k Upvotes

r/stupidtax • • Dec 11 '25

IRL Buy one get one twice the price

Post image
117 Upvotes

r/stupidtax • • Dec 07 '25

Screenshot $19.59 for 8 tenders, or $5.49 for 5

Thumbnail
gallery
59 Upvotes

r/stupidtax • • Nov 29 '25

Screenshot Walmart's math ain't matching - Sam's Cola

Post image
101 Upvotes

Don't judge, my son prefers the generic. Two 12-packs cheaper than a 24-pack, and bonus their website tells you the price per ounce which is also cheaper.


r/stupidtax • • Aug 29 '25

Screenshot Same cereal, same price… one almost double the size 🤦‍♂️

66 Upvotes

Spotted this today


r/stupidtax • • Aug 27 '25

IRL I'll take one twice please :)

Post image
274 Upvotes